Borítókép: Dohány utca eleje, szemben a Zsinagóga, az előtérben lángoló páncéltörő ágyú. Forrás: Fortepan 40056
1957 augusztusában a rendőrség javaslatot tett egy volt forradalmár letartóztatására: mint a határozat fogalmaz, Spielmann Tibor az év elején kivégzett Dudás József felkelőparancsnok küldönce volt, aki részt vett magyar katonák átállításában a forradalom oldalára. Spielmann rövidesen előállították Balatonföldváron, a volt forradalmár pedig részletes vallomást tett az előzetesben.
Spielmann vallomása szerint 1932-ben született, négy elemit végzett játékkészítő kisiparos volt.
Zsidó származású fiatalként túlélte a budapesti gettót,
apja megszökött a munkaszolgálatból, majd partizánnak állt, és Németországban esett el a szovjet hadsereg oldalán.
Később betegeskedő anyja tartotta el a családot, aki üzletvezető volt a Teleki téren, Spielmann itt segített be. 1949-ben alijázni, vagyis Izraelbe vándorolni akart, de elkapták a határon és figyelmeztetésben részesítették. 1952-ben rövid ideig katona is volt.
1956. október 23-án ott volt a Bem-szobornál és a Rádiónál is.
Később a Szabad Nép székházához került, ahol meglátta az első fegyveres forradalmárokat, és úgy érezte, „tennem kell valamit a magyar szabadságért”. Beszédbe elegyedett Dudás Józseffel, akitől először azt a feladatot kapta, hogy forradalmi röplapokat terjesszen – ezt teljesítette is –, majd katonákhoz küldte, hogy állítsa őket a forradalom oldalára – ezt már nem tudta végrehajtani, mert nem jutott gépkocsihoz. Vallomása szerint később a Vig utcai rendőrkapitányságra mentek fegyverekért, ahonnan géppisztolyokat és puskákat hozott el. Vallomását többé-kevésbé Dudás korábbi vallomása is alátámasztja, bár ő a jelek szerint kevéssé volt elégedett Spielmannal.
Az előzetesben így jellemezte akkori hangulatát: „Határozottan állítom, hogy én nem azzal a szándékkal kapcsolódtam be az ellenforradalomba, hogy a néphatalom ellen fogjak fegyvert, és nem akartam más társadalmi rendszert. Csak
a múlt 11 év hibái ellen léptem fel.
Sokat hallottam az ÁVH kegyetlenkedéseiről, elleneztem a szovjet csapatok Magyarországon való tartózkodását, mert ebben is az ország gazdasági gyengülését láttam.”